X

Wystawy fotograficzne czy prezentacje grafik przygotowywane są obecnie w dosyć nietypowych lokalizacjach. Działania artystów przenoszą się z muzeów na ulice miast w poszukiwaniu szerszego grona odbiorców. Szerzenie i popularyzacja kultury i sztuki stało się misją, która zmusza niejednokrotnie do nowatorskich, ryzykownych i odważnych działań ze strony osób promujących różne gałęzie wyrazu artystycznego.

Intrygującym rozwiązaniem okazały się być ścianki wystawiennicze, które pozwalają propagatorom sztuki na umieszczanie ich w najmniej spodziewanych miejscach. W taki oto sposób, sztuka wysokich lotów jak fotografia, malarstwo czy grafika stały się częścią przestrzeni publicznych takich jak place miejskie czy pasaże galerii handlowych. Dzięki umieszczeniu ścianek wystawienniczych prezentujących prace artystów w miejscach publicznych, sztuka może liczyć na szerszy odbiór, a osoby dotąd nie zainteresowane sztuką, mają szansę na bliższe z nią spotkanie i otworzenie się na jej bogactwo.

sztuka na ściankach wystawienniczych

Gdzieniegdzie pojawiają się, czasem całkiem niespodziewanie dla przypadkowych przechodniów i klientów galerii, ścianki wystawiennicze prezentujące piękne obrazy bądź zdjęcia. Ciekawość nie pozwala wielu z nas przejść obojętnie i to właśnie jest wielkim sukcesem osób, które w ten sposób postanowiły promować rozmaite działania artystyczne. Umieszczanie ścianek wystawienniczych prezentujących sztukę w tak zabieganych miejscach jak centrum miasta czy wielki sklep, wydawać by się mogło banalnym i niepotrzebnym. Działanie to maj jednak na celu wymuszenie zatrzymania się w biegu i refleksji, która ma szansę zmienić świat choć kilku, co wrażliwszych odbiorców. Nie jest to więc szalony pomysł, a doskonały łącznik pomiędzy sztuką oraz jej przekazem, a potencjalnym odbiorcą, który wkręcony w wir codzienności ma coraz mniej czasu na poszukiwanie uniesień związanych ze sztuką. Wykorzystanie ścianek wystawienniczych na potrzeby szerzenia wartości kulturalnych jest pomysłem nowatorskim, ale zarazem świetnie sprawdzającym się we współczesnym, coraz szybszym świecie.