Close

6 kwietnia 2020

Zamierzasz zorganizować swoją pierwsza wystawę? To naprawdę nie jest trudne!

Na ulicach naszych miast coraz częściej zaobserwować możemy najrozmaitsze ekspozycje – czy to towarzysząc większym wydarzeniom, czy też stanowiące samodzielne przedsięwzięcia o różnym charakterze, od promocyjnych po kulturalne. To znakomita metoda komunikacji, tym bardziej, że w dobie nowych metod druku i przy dostępności doskonałych systemów ekspozycyjnych przygotowanie bardzo efektownej wystawy zdecydowanie nie jest już problemów.

Dostosuj formy przekazu i ścianki ekspozycyjne do konkretnych potrzeb

Bez względu na to, czy chodzi o wystawę mającą przybliżyć odbiorcom jakieś złożone nawet zagadnienie, wydarzenie czy postać, jej optymalna postać to nie jest taka prosta sprawa. Musimy najpierw przykuć ich uwagę: jest oczywiste, że ściana tekstu i kilka fotografii może do tego nie wystarczyć. Umiejętne zaprojektowanie szaty graficznej to zatem jedno z naszych najważniejszych zadań. Miejmy na uwadze, że nasza ekspozycja może zainteresować przechodniów w różnym stopniu. Jedni przystaną, inni tylko zwolnią kroku – w pamięci tych drugich też mamy szansę zostawić ślad. Wyróżnienie kluczowych informacji w osobnych polach tekstowych, a także zastosowanie treściwych i widocznych śródtytułów to jedne z dobrych sposobów.

Konieczne będzie też rzecz jasna zaangażowanie dobrego grafika, potrafiącego ubrać to wszystko w szatę odpowiadającą zarówno tematyce, jak i upodobaniom najważniejszych grup docelowych. Jeśli wszystkie niezbędne na tym etapie formalności – a więc prawa do zdjęć, grafik i tekstu, jeśli nie tworzyliśmy go sami – mamy załatwione, możemy przystąpić do realizacji.

Dostępne w asortymencie firmy Omega System ścianki ekspozycyjne to skuteczny sposób na to, by nasza wystawa mogła nie tylko dobrze wpisać się w przestrzeń, ale i wzbudzić zaufanie swoją profesjonalną formą, a także oprzeć się destrukcyjnym czynnikom pogodowym. Zaufało nam już wiele podmiotów, które podobne przedsięwzięcia realizują na co dzień i dobrze wiedzą, jakie powinno być niezbędne do tego wyposażenie. Dołącz do nich!

Znajdź dobre miejsce, w którym Twoja ekspozycja może stanąć bez przeszkód

Kolejne zadanie to uzyskanie zgody na skorzystanie z danej przestrzeni. Z reguły interesować nas będą wszelkie ciągi piesze, na których możemy liczyć na szerokie grono widzów. Obszerne chodniki, deptaki, parki, place i inne – czasem jednak może to być i przylegający do nich teren prywatny. Musimy sprawdzić numer działki i udać się do urzędu miasta, gdzie stosowna jednostka (zwykle np. biuro czy wydział geodezji) poinformuje nas, kto jest jego właścicielem. W przypadku, gdyby była to osoba prywatna, otrzymamy numer księgi wieczystej, z którym zwracamy się do Sądu Okręgowego. Wszelkiego rodzaju ciągi komunikacyjne to jednak zwykle domena lokalnych władz i to do nich skierujemy wniosek o zajęcie terenu wraz z planem sytuacyjnym i opisem obejmującym wiele szczegółów. Jeśli działamy w ważnym celu społecznym w celach niezarobkowych, możemy wnioskować jeszcze o zwolnienie z opłaty. W wypadku, gdyby nasza wystawa miała wpływać na ruch drogowy i widoczność, potrzebna będzie jednak jeszcze nowa organizacja ruchu, jej projekt, a także wniosek o jej zatwierdzenie. Szukajmy więc obszernych miejsc, gdzie takich trudności nie ma.